^Powrót na górę

Święto naszego Patrona – Kazimierza Brodzińskiego

„Drogi Kazimierzu, poeto, Rodaku!
Choć Cię dawno nie ma, tu wśród nas, Polaków (...)
To pamięć o Tobie nasza wiecznie żywa.... „
             A.
Mucha „Elegia o K. Brodzińskim”

   Wtorek, 14 marca był dniem szczególnym w życiu naszej społeczności szkolnej. W tym dniu uroczyście obchodziliśmy Święto naszego Patrona – Kazimierza Brodzińskiego. Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy Świętej. Po Mszy  przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli biało- czerwone kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się w przedsionku kościoła, po czym za sztandarem udaliśmy się do szkoły na uroczystą akademię. Do naszej wspólnej wędrówki  śladami życia poety wybraliśmy to, co jest nam szczególnie bliskie i znane, to co nasze, swojskie – małopolskie miejscowości związane z naszym patronem. Podczas akademii upamiętniającej „Śpiewaka z Królówki” nie zabrakło poezji śpiewanej.
   Słowo poetyckie przeplatało się z piosenkami i zabawami, ludowymi tańcami , kolorowymi strojami .... Kazimierz Brodziński, w rolę którego znakomicie wcielił się uczeń klasy 8a Franciszek Rębilas, przypomniał nam, iż „cały ten polski barwny przekładaniec (...) jest naszą siłą, urodą, duszą narodu.”Nasz rodak przybliżył nam fragment „Wspomnień mojej młodości” nostalgicznie wracając do rodzinnych krajobrazów.
   W dwóch krótkich scenkach z życia K. Brodzińskiego przypomnieliśmy sobie relacje wiążące młodego Kazia z opiekunką Różą i zabawy z wiejskimi dziećmi oraz trudny pobyt K. Brodzińskiego w Tarnowie na stancji u pijaka.
  Niczym echo wybrzmiało na zakończenie uroczystości pytanie zadane przez poetę z Królówki „Jak cię, rodzinna wsi moja, nie kochać?”
  Tradycyjnie ogłoszono wyniki konkursów tematycznie związanych z naszym patronem. Pani Dyrektor uroczyście wręczyła nagrody, a my na zakończenie wysłuchaliśmy pięknych recytacji naszych uczennic nagrodzonych w XV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K. Brodzińskiego. (Magdalena Babraj – „Matka” oraz Wiktoria Gołdas „Jeż i czajka”)
  Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień był dla całej naszej szkolnej społeczności dniem wyjątkowym i na długo zapisał się w naszej pamięci.

Uroczystość przygotowały:
p. Jolanta Karasińska, p. Małgorzata Makarewicz – część artystyczna
p. Katarzyna Adamczyk – oprawa muzyczna, zabawy ludowe, tańce
p. Agnieszka Paduch, p. Jolanta Karasińska, p. Małgorzata Makarewicz, p. Jolanta Jałowiecka- Paruch - dekoracja

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.


Facebook